tel:. 603 625 848, pon-pt od 9 do 18

Jak skutecznie sprzedawać na Allegro

Allegro: Poznaj tajemnice skutecznej sprzedaży

 

allegroW czasach kryzysu, Polacy zamiast kupować w tradycyjnych sklepach, teraz z pewnością częściej będą poszukiwać towarów w Internecie . Na serwisach aukcyjnych takich jak Allegro można kupić znacznie taniej. Zarobić na tym mogą nie tylko profesjonalni sprzedawcy, ale też zwykli użytkownicy, którzy z pewnością mają w domu wiele niepotrzebnych rzeczy. Może warto je sprzedać? Oto poradnik sprzedającego na Allegro.

 

Tylko jak kupować i jak sprzedawać, żeby nie stracić? Sprzedawać na Allegro nie jest sztuką, ale sprzedawać skutecznie i z zyskiem już tak. Oto zestaw skutecznych wskazówek, jak sprzedawać na Allegro. Przykładowo podana została sprzedaż filmów, ale poniższe porady odnoszą się do kupna i sprzedaży większości produktów na aukcjach.

Dlaczego Allegro?

Pierwsza sprawa – dlaczego akurat na Allegro? Ponieważ to jedyny serwis aukcyjny, który ma olbrzymią liczbę użytkowników oraz ogromną ilość wystawianych towarów. Allegro ma ponad 5 milionów użytkowników. Konkurenci tacy jak eBay czy Świstak nie mogą się równać z serwisem z Poznania.

Weźmy dla przykładu pierwszą lepszą kategorię – filmy w formacie HD. Allegro ma 1285 wystawionych aukcji, eBay 26, a Świstak tylko 4 sztuki!!!

Jasne jest więc, że jeżeli chce się skierować ofertę do jak największego grona polskich kupujących, to Allegro jest w tej kwestii bezkonkurencyjne.

Licytacja najlepsza?

Pierwsza podstawowa sprawa – licytacja, kup teraz czy licytacja z ceną minimalną? Co wybrać?

To zależy od okoliczności.

Jeżeli danego produktu nie ma w ogóle na serwisie Allegro, to zdecydowanie licytacja i to bez ceny minimalnej. Ogólnie zasada jest taka: im mniej jest sztuk danego tytułu, tym bardziej opłaca się wprowadzać licytację.

Jeżeli wybieramy już licytację, to najlepiej dawać cenę wywoławczą zawsze od 1 zł. Bardzo wiele osób tak niska cena przyciąga i dodają one szybko produkt za złotówkę do obserwowanych, licząc na zakupienie produktu za grosze. Oczywiście odpowiednio wystawiona aukcja nigdy za tą złotówkę nie zostanie sprzedana. Ale dzięki temu już na starcie pozyskuje się duże grono obserwujących aukcję.

Dwie sztuczki psychologiczne

Licytacja ma jeszcze jedną przewagę nad Kup Teraz – w ferworze walki o przedmiot, bardzo często biorący udział w licytacji, licytują znacznie powyżej ceny Kup Teraz. A wystarczy często wpisać w wyszukiwarkę produkt, by zobaczyć, że ten sam film nawet w folii kosztuje mniej w opcji na Kup Teraz. Użytkownicy walczący o przedmiot w licytacji często nieracjonalnie podbijają cenę w górę, gdyż chcą za wszelką cenę go zdobyć, skoro już wcześniej zalicytowali. Nikt nie lubi być pokonywany. To stary mechanizm psychologiczny. Zdarza się to naprawdę często na Allegro.

Warto poznać też inną małą sztuczkę psychologiczną, która przekonuje do szybkiego zalicytowania przedmiotu. Zamiast ustawiać samą licytację od złotówki, warto do tego dodać jeszcze opcję Kup Teraz. Wtedy szybko znajdzie się ktoś, kto szybko zalicytuje na 1 zł, gdyż wtedy znika opcja Kup Teraz i nikt już nie będzie mógł do końca aukcji zakupić przedmiotu.

Daje to jeszcze jeden plus. Użytkownicy często czekają na pierwszego licytującego. Da się zauważyć na Allegro, że więcej użytkowników licytuje te przedmioty, które już zostały przez kogoś zalicytowane. W skrócie – licytujący przyciągają kolejnych licytujących. Skoro ktoś chce to kupić, to znaczy, że nie może to być zły produkt – duzo ludzi posługuje się takim właśnie tokiem rozumowania.

Podsumowując, licytacja od złotówki z opcją Kup Teraz jest najlepszym rozwiązaniem w większości przypadków.

Kiedy Kup Teraz?

Kiedy wystawiać przedmiot w opcji Kup teraz? Zdecydowanie wtedy, gdy wystawionych sztuk tego samego tytułu jest więcej. W tym przypadku podstawą dobrej sprzedaży jest najniższa cena produktu. Należy więc zawsze sprawdzić, ile dany film kosztuje u konkurencji i samemu wystawić o kilk złotych taniej. Jest to kluczowa sprawa w przypadku Kup Teraz. Chyba, że nasz film jest jedynym oferowanym na Allegro. Wtedy możemy pozwolić sobie na cenę nawet powyżej rynkowej.

Licytacja z ceną minimalną?

Kiedy wystawić licytację z cena minimalną? Nie można jej nadużywać, gdyż klienci podchodzą do niej z rezerwą. Należy jej używać tylko wtedy, gdy nie chcemy wystawiać na Kup Teraz. Chcemy wystawić aukcję od złotówki, ale nie mamy pewności, czy wystawiony produkt przyciągnie uwagę kupujących. Licytacja z ceną minimalną to taki wentyl bezpieczeństwa, by nie sprzedać przypadkiem przedmiotu (którego nie jesteśmy pewni, czy się sprzeda) za cenę dużo poniżej oczekiwań. Na tej formie sprzedaży nie osiągniemy zysku, ale w określonych przypadkach daje ona pewność, że też nie stracimy na tej transakcji.

Słowa zabronione

Niemal nigdy nie używaj w aukcji słowa „używane”. Kupiłeś film, obejrzałeś go i chcesz sprzedać? W rubryce wpisujesz więc film jako „używany”. To błąd. Niemal nigdy nie należy wpisywać w takiej sytuacji słowa „używany”. Działa ono odstraszająco na klienta. Nawet jeżeli stan twojej płyty jest znakomity, to już samo słowo kojarzy się z wielokrotnym, a nawet wieloletnim używaniem i ogólnie ze stanem produktu daleko odbiegającym od nowego.

Zamiast „używane” wpisz frazę „nowa, bez folii”, lub dodaj dopisek „raz oglądana, stan idealny”.

Nie należy natomiast pisać „stan niemal idealny”, bo sugeruje to niedostatek czegoś. Jeżeli płyta faktycznie nie jest w stanie idealnym, określ stan produktu jako bardzo dobry. I tak są to pojęcia ogólne i płynne. Nikt się nie będzie mógł o to mieć pretensji, ale „bardzo dobry” brzmi zdecydowanie lepiej niż „prawie idealny”. Jeszcze lepsze słowo, które nie wiadomo co znaczy, ale dobrze brzmi to „znakomity”.

„Używany” należy wpisywać dopiero wtedy, gdy płyta faktycznie była wielokrotnie używana i to po niej widać np. ma wiele rys.

Odpowiednia kategoria

Jeżeli wystawiasz film na sprzedaż, to wystaw go w odpowiedniej kategorii czyli np. wybierając właściwy gatunek filmowy. Użytkownicy Allegro często subskrybują listy gatunkowe. Jeżeli tego nie zrobisz, to narażasz się na utratę klientów. Twój film znajdą tylko ci, którzy wpiszą konkretny tytuł do wyszukiwarki. Jeżeli pomylisz gatunki, pozbawisz się użytkowników, którzy nie szukając filmu, przypadkiem mogliby zainteresować sie twoja ofertą, widząc ją na liście subskrypcyjnej.

Tytuły – polskie czy oryginalne?

Zawsze wpisuj bardziej popularny tytuł, pod którym występuje film. Jeżeli popularniejsza jest nazwa oryginalna, a nie polska wpisz oryginalną i vice versa. Często jest tak, że jedni kupujący wpisują tytuł oryginalny filmu, a inni tytuł polski. Najlepiej wpisać więc oba – oczywiście jeżeli się zmieszczą w tytule aukcji.

Podczas wpisywania tytułu aukcji warto zrobić jeszcze dwie rzeczy. Przede wszystkim wykorzystywać małe lub duże litery – zawsze odwrotnie niż obecnie wystawiane przez innych aukcje. Czyli jeżeli ktoś używa dużych liter przed i po naszej aukcji, wtedy warto swój tytuł aukcji zapisać małymi literami. Wtedy to on będzie najbardziej widoczny.

Często ludzie wpisują tytuły aukcji dużymi literami, gdyż myślą, że to bardziej wyróżni ich aukcje. Ale jeżeli akurat autorzy ostatnich aukcji również to zrobią, to wtedy to właśnie małe litery, a nie duże bardziej rzucają się w oczy.

Najlepiej używać kombinacji małych i dużych liter, ale oczywiście bez przesady.

Dobre zdjęcie to podstawa

To absolutna podstawa w aukcji. Jeżeli chcesz coś sprzedać, to musisz mieć dobrej jakości zdjęcie produktu. Allegrowicze bardzo dużą wagę przykładają do pierwszego wrażenia, jakie dana aukcja na nich wywiera. A zdjęcie to pierwsza rzecz, która się rzuca w oczy.

Jeżeli ktoś inny wystawi na sprzedaż to samo co ty, ale ty masz lepsze zdjęcie, to klienci zdecydowanie wybiorą twój film. Zresztą w tej chwili to rzadkość, by ktoś wystawiał aukcję bez zdjęcia. Dlatego najlepiej zrobić dobrze oświetlone i wyraźne zdjęcie wystawianego przedmiotu.

Jednak jeżeli masz zdjęcia swojego przedmiotu, ale nie są one zbyt dobrej jakości, to nie wystawiaj ich do aukcji. Wstaw zdjęcie producenta ściągnięte z sieci. Tak jak dobre zdjecia przyciągają do aukcji, tak źle zrobione zdjęcia np. z aparatu telefonu komórkowego zniechęcają do zakupu.

Allegrowicze sądzą przedmiot po okładce. Zdjęcie musi być i musi być dobre. Bez tego nie warto zabierać się za sprzedaż. Można dodać więcej zdjęć, ale z umiarem. Po pierwsze, więcej zdjęć wczytuje się dłużej w przeglądarce, a po drugie kolejne zdjęcia jednak kosztują (każde kolejne 10 gr). Co prawda problem kosztów da się ominąć, robiąc zewnętrzną galerię poza Allegro np. przez serwis Aukcjoner.pl.

Zawsze należy dodawać też miniaturkę zdjęcia, która niewiele kosztuje (15 gr), a przykuwa uwagę na spisie przedmiotów.

Opis aukcji – przede wszystkim czytelność

Powinien być przejrzysty, nie zawierać za dużo informacji – tylko te najważniejsze. Nie warto umieszczać wyczerpujących opisów tego, o czym jest film. Każdy sam umie sobie to znaleźć w wyszukiwarce w kilka sekund.

Ważne jest, by tekst nie był pisany jednolitą czcionką bez podziału na wersy, bo wtedy wszystko sie zlewa i kupujący tego nie przeczyta.

Co warto podać? Stan produktu, na czym polega jego wyjątkowość (jeżeli coś takiego jest), jakaś cecha zachęcająca do kupna, ewentualnie jakieś ewidentne wady, jeżeli są.

Można używać pogrubienia oraz różnych czcionek. Ale z umiarem – czytelność aukcji to podstawa.

Jeżeli używamy kolorów, to również nie warto ich nadużywać. Najwyżej 2-3 kolory, które muszą do siebie pasować.

Najlepiej mieć własny efektowny szablon (te dostarczane przez Allegro nie są zbyt eleganckie).

Szablony można zrobić np. w serwisie Aukcjoner.pl.

Warto sprobować skorzystać z takich programów jak Allegro Uploader czy QLoader, które pomagają zautomatyzować wystawianie aukcji. Warto też zobaczyć inne narzędzia pomocne w wystawianiu aukcji na stronie Allegro

Kiedy kończyć aukcje?

Nie w każdy dzień i nie o każdej porze przedmioty się równie dobrze sprzedają. Zwłaszcza w przypadku licytacji, najlepsza pora na zakończenie aukcji to wieczory, mniej więcej od 19.00 do 23.00, gdy potencjalnie najwięcej użytkowników pojawia się na Allegro. Najgorszy czas to godziny poranne oraz nocne. Kończąc aukcję w tym czasie możemy mieć pewność, że nie sprzedamy w dobrej cenie – duża część użytkowników Allegro śpi, bądź jest w drodze do pracy.

Jeżeli chodzi o dni to najlepszy jest zdecydowanie weekend czyli piątek, sobota i niedziela. Tak więc weekendy w godzinach wieczornych są najlepszym terminem na kończenie aukcji i dają większą gwarancję zainteresowania udziałem w licytacji.

Bardzo dobrym okresem na sprzedawanie przedmiotów są różne okresy przedświąteczne (zwłaszcza Boże Narodzenie) i okolicznościowe (Dzień Kobiet, Walentynki). Wtedy o wiele szybciej można sprzedać i za wyższą cenę, o ile umiejętnie wykorzysta się przedświąteczny nastrój. Jak? Należy wystawiać tematycznie związane z nadchodzącym świętem przedmioty (np. komedie romantyczne na Walentynki) i wpisując nazwę świąt w tytule aukcji.

Na ile czasu wystawiać aukcję?

Najlepiej jak najdłużej. Jest wtedy szansa, że więcej ludzi obejrzy aukcję. Najlepiej wystawiać na 10 dni, gdyż jest to najdłuższa bezpłatna opcja na Allegro. W wyjątkowych przypadkach, zwłaszcza gdy sprzedajemy coś wartościowego, powinniśmy wybrać opcję na 14 dni (to dopłata 20 gr). W przypadku licytacji bez ceny minimalnej też warto wybrać opcje na dwa tygodnie.

Hasła, które przyciągają uwagę

Są magiczne słowa, które warto wpisywać w tytule, które mocno przyciągają uwagę. Oto one: „wyprzedaż”, „Najtaniej na Allegro”, „Jedyna”, „Nowa”. Niektórzy sprzedawcy trochę nieuczciwie ściągają uwagę i zachęcają do kupowania pisząc, że „to już ostatnia sztuka”. Takie egzemplarze szybko się sprzedają. Jednak następnego dnia okazuje się, że ten sam sprzedawca wystawia kolejną „ostatnią sztukę”… To skuteczna praktyka, acz niezbyt uczciwa. I nie sprawdza się na dłuższą metę.

Warto natomiast wpisać „przesyłka gratis” – to również przyciąga uwagę i skłania do zakupu.

Dać gratis

Jeżeli klient czuje, że może dostać coś za darmo przy zakupie, to z pewnością chętniej z takiej oferty skorzysta. Jest sposób na to, by zaoferować przesyłkę gratis, a nic na tym nie stracić. Wystarczy kwotę przesyłki doliczyć do podstawowej ceny towaru. Warto z tego skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy jest więcej podobnych produktów i chcemy się czymś wyróżnić. Warto też dodać do oferty jakąś małą rzecz gratis. Może być dla nas zupełnie bezwartościowa (coś co na Allegro oddzielnie sprzedałoby się za grosze). Jednak to magiczne słowo „gratis” robi wrażenie i często przekonuje do ostatecznego kupna.

Razem czy oddzielnie?

Jeżeli mamy więcej filmów do sprzedania, to z pewnością oferując je w zestawie, sprzedamy szybciej i poświęcimy mniej czasu, ale niemal na pewno sprzedamy je taniej niż gdybyśmy sprzedawali je oddzielnie. Co wybrać? To zależy już od każdego sprzedającego.

Przesyłka – ile można w niej ukryć?

Ceny za przesyłkę, to często nie tylko cena za przesyłkę. To również koszt opakowania i koszt fatygi. Największym problemem w wystawianiu aukcji jest fakt, że procent od sprzedaży przedmiotu pobiera Allegro. Sprzedawcy przerzucają często ten obowiązek ze sprzedawcy na kupca. A faktycznie co sprytniejsi potrafią ukryć w cenie przesyłki właśnie również koszty związane z wystawieniem przedmiotu na Allegro.

Niektórzy wykorzystują to w jeszcze inny sposób. Zmniejszają znacząco cenę filmu do naprawdę bardzo atrakcyjnej ceny, a jednocześnie powiększają cenę przesyłki. Ma to podwójne znaczenie – przyciąga uwagę wielu użytkowników obiecującą ceną, a z drugiej strony sprzedawca zyskuje na mniejszej opłacie dla serwisu Allegro. Płaci prowizje od ceny przedmiotu, a nie od ceny przesyłki. Przykładowo, jeżeli sprzedawca wystawia film za 30 zł, a cenę za przesyłkę wpisuje kolejne 30 zł, to zapłaci mniejszy procent ze sprzedaży dla Allegro, niż gdyby wystawił przedmiot za 50 zł, a za przesyłkę dał 10 zł.

Allegro na Naszej Klasie

Niedawno Nasza Klasa i Allegro podjęły współpracę, dzięki czemu dla sprzedających pojawiło się doskonałe narzędzie. Można wystawić aukcję na Allegro przez portal Nasza Klasa. Jaki z tego zysk? Baza 11 milionów użytkowników serwisu Nasza Klasa robi wrażenie. Daje też łatwy dostęp twoim bliższym i dalszym znajomym do twoich aukcji. To doskonałe rozwiązanie, bo likwiduje problem braku zaufania. Im bardziej kupujący znają sprzedawcę, tym chętniej od niego kupią.

Poza tym część ludzi, która zazwyczaj nie śledzi tego, co wystawia się na Allegro (chociaż ma tam konto), a wchodzi na Naszą Klasę, może dowiedzieć się szybko o ciekawej ofercie i to jeszcze w dodatku wystawionej przez znajomego. Ta opcja zdecydowanie powiększa nasze potencjalne grono odbiorców.

Na podobnej zasadzie warto też wpisywać informacje o wystawionych przedmiotach na różnych forach tematycznych.

Wystawiaj to, czego nie ma

Wystawiaj na Allegro najlepiej to, czego akurat nie ma. Można za to często dostać dwa razy wyższą cenę. Dystrybutorzy często wypuszczają partię danego produktu, a po jego wyprzedaniu, często nie podejmują natychmiast wznowienia. W tych „lukach” filmów najczęściej brakuje nie tylko w sklepach tradycyjnych czy internetowych, ale również na Allegro. W zgodzie z zasadą „im mniejsza podaż, tym większy popyt”, można nawet sprzedać produkt drożej niż się go wcześniej kupiło. Jeżeli mamy w domu coś, co chcemy sprzedać, najlepiej obserwować sytuację. Oczywiście jeżeli nie potrzebujemy natychmiast gotówki.

Pozytywek czyli szybkie komentarze

Jeszcze mała wskazówka dotycząca wystawiania komentarzy. Warto ściągnąć Pozytywek – przydatny, mały program, który nie wymaga instalacji. Dzięki niemu nie będziemy musieli się martwić o wymyślanie pozytywnych komentarzy dla kupców. Aplikacja sama losowo wyświetla różne komentarze, które możemy wkleić na Allegro.

Powyższe porady i wskazówki z pewnością pomogą Wam skuteczniej i szybciej sprzedać na aukcjach internetowych niepotrzebne rzeczy, które macie w domu. Dodatkowe pieniądze w czasie kryzysu z pewnością się przydadzą.

Autor: Mariusz Koryszewski